Už savaitės viena diena tegul linksmina kiekvieną.

MARGUCIAIKovo 20 d., verbų sekmadienį, Melburno Baltijos lituanistinėje mokykloje vaikai susirinko pasidžiaugti artėjančia Velykų švente. Jau šeštadienį mokytojos bei vaikai ruošėsi šventei, mokino vaikus margučius dažyti vašku, numargino visą krepšį įvairiaspalvių margučių. Margutis – ir svarbus simbolis, ir Velykų valgis, ir dovana ir žaislas. Su šia įvairiapuse margučių reikšme vaikai taip pat susipažino per įvairius užsiėmimus. Sekmadienį, po pirmos pamokos, vaikai pasiklausė apie Velykų tradicijas. Ir maži ir dideli susikabinę džiugiai pašoko, o po to pažiūrėjo filmuką apie lietuviškus papročius. Vaikai su susidomėjimu klausėsi apie margučius, jų dažymą bei marginimą.

DSC_0322Po to vyko intensyvūs marginimo darbai. Mažieji lipdė, o vyresnieji margino margučius. Tačiau margino ne po vieną, o pasikeisdami su kaimynu kiekvienas vaikas puošė vis po kitą margutį savo sugalvotu raštu. Taip visa klasė bendromis jėgomis išmargino net šešioliką margučių. Margučių pas mus buvo tiek daug! Jau visą savaitę vaikai piešė savo margučius, kurie buvo eksponuojami margučių parodoje. Parapijos koplyčios siena buvo visa išpuošta margučiais, vaikai ir tėvai su entuziazmu vertino kiekvieną ir balsavo už labiausiai patinkančius. Kai kurie vaikai atnešė ir po kelis savo dekoruotus margučius. Parapijos kiemas spindėjo įvairiaspalviais vaikų kūriniais, lietuviškais motyvais. Mažiausieji dar spėjo ir paieškoti paslėptų margučių.

DSC_0358Kiaušinis yra laikomas gyvybės, gimimo, vaisingumo simboliu. Senovėje margučių spalvos simbolizavo skirtingas gamtos dalis: geltona – javus, juoda – žemę, mėlyna – dangų, žalia – augalus, raudona – gyvybę. Margučių raštuose taip pat dominuoja gamtos simboliai: saulutė, ramunės, tulpės, eglutės, lapeliai, žvaigždutės, žalčiukai ir gyvatės. O dovanodami margučius, raštai irgi simbolizavo įvairius palinkėjimus.  „Dovanotas kiaušinis su nupieštu langeliu reiškė, kad tais metais matysi tai, ko kiti nemato, netgi kas vyksta Danguje ir Pragare. Ant kiaušinio pavaizduotas varpelis linkėjo žmogui būti dosniam ir kad kiti jam būtų dosnūs (Kontrimavičiūtė, 2009).“ Senovėje margučius dažydavo gamtos dovanotais dažais. Pavyzdžiui, norint išgauti žalią spalvą, kiaušinį virdavo žolėse. Beržo lapai ir šienas nudažydavo geltonai. Ąžuolo žievė – pilkai, o rugiagėlės – melynai.

DSC_0361O galiausiai vyko margučių ridenimas. Yra sakoma, kad kiaušiniai, riedėdami per žemę pažadina žalčius ir gyvates, o šie, pradėję šliaužioti savo pilvais kutena ir prikelia žoles ir augalus. Taip atgimstama gamta. Australijoje mes gyvačių pažadinti nenorėtume, tačiau tikimės, jog ši diena mokykloje pažadino vaikų smalsumą apie lietuviškas tradicijas ir Velykų reikšmę. Visiems linkime gražių margučių. Su Šv. Velykom!

This entry was posted in Lietuva, Pamokėlės, Uncategorized, Šventės. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s